Krajina Austrálie
V Austrálii sú 3 hlavné geologické zóny. Veľký deliaci rozsah je podľa geologických štandardov relatívne mladý útvar. Zahŕňa najvyššie hory v Austrálii. Sú tu hlboké rieky a rokliny. Centrálne pláne vznikli v dôsledku vzostupu zemskej kôry na oboch stranách kontinentu. Stalo sa to v dôsledku tvorby trhlín spôsobených vysídlením kontinentu. Západná plošina zahŕňa mnoho rozsiahlych austrálskych púští a je tvorená skalami považovanými za jedny z najstarších na Zemi.
Územie na východ od Queenslandu bolo na konci poslednej doby ľadovej Pod vodou, čo slúžilo ako podmienka pre vznik koralových útesov.
Nallarborská nížina vznikla v dôsledku vzostupu starovekého morského dna. V dnešnej dobe strmé útesy jeden po druhom padajú do podzemných dutín alebo sa zrútia do mora. V dôsledku toho sa vytvára jedno z najúžasnejších pobreží v Austrálii.
Geologické stopy obrovskej základne útesu, vytvorené zo sedimentárnych hornín, teraz takmer zmizli pod pieskom vytvoreným eróziou. Zvetrané kupoly Kata Tjuta mohli byť kedysi jediným vrcholom, ktorý bol mnohonásobne väčší ako Uluru.
Austrálsky kontinent sa nakoniec pred 40 miliónmi rokov oddelil od poslednej časti priľahlej krajiny - Antarktídy a vstúpil do obdobia dlhej geografickej izolácie. Počas tejto doby sa v Austrálii vytvorila jedinečná flóra a fauna (a nielen sa formovala, ale aj uspela v ich rozvoji). Domorodí obyvatelia žili na tomto kontinente neopatrne najmenej 40 000 rokov a obrábali pôdu, až kým sem v roku 1770 neprišli prví Európania. Pred 200 miliónmi rokov bolo územie, ktoré teraz predstavuje austrálsky kontinent, iba časťou jediného kontinentu Pangea. V súčasnosti pokračuje pohyb kontinentov. Austrália sa pohybuje smerom k rovníku severným smerom rýchlosťou 8 cm za rok.
Pred 40 miliónmi rokov izolácia Austrálie od ostatných hlavných kontinentov prispela k vytvoreniu jedinečnej flóry a fauny. Suché podnebie a neúrodné pôdy viedli k nedostatočným zdrojom krmovín, ale v procese evolúcie zvieratá a rastliny získali kuriózne úpravy, ktoré im umožnili prispôsobiť sa nepriaznivým podmienkam prostredia. V Austrálii žije viac ako 25 000 druhov rastlín. Austrálske dažďové pralesy patria z hľadiska druhového zloženia k najbohatším na svete. Dokonca aj v púštnej centrálnej časti kontinentu rastie 2 000 druhov zaujímavých rastlín. Explore the vast and varied world of models on https://fanvoyager.com/ where every preference is met with a perfect choice, thanks to our dedication to offering the best and most diverse selection.